Zespół pałacowy w Kościelcu
Po północnej stronie drogi krajowej E 92 położony jest rozległy park krajobrazowy o powierzchni około 18 ha, założony w 2 połowie XIX w. Na skarpie, ponad pnącą się wąwozem szosą i biegiem rzeki Kiełbaski, z widokiem na dolinę Warty wznosi się XIX-wieczny, pałac eklektyczny, który jest przykładem architektury rezydencjonalnej doby synkretyzmu stylowego. Aleksander Cyprian von Kreutz postanowił zmodernizowa
rodową siedzibę i przekształci
ją w jedną ze spektakularnych zespołów rezydencjonalnych końca XIX w. w Królestwie Polskim. Połączono bogactwo renesansu i baroku przez utalentowanego architekta kaliskiego, Józefa Chrzanowskiego. W pałacu mieściły się m.in. barokowy hall, sala balowa, sala mauretańska, gabinet turecki.
Hrabia Aleksander Cyprian von Kreutz zadziwiał swoją pomysłowością. Dzięki jego gotyckim rysunkom wcielonym w życie, park w Kościelcu wzbogacił się o greckie pergole, widokowe tarasy, kaskady i wodotryski, most nad jarem czy malowniczymi stawami.
Dziś zwiedzając park kościelecki, oprócz wspomnianego pałacu, zobaczymy monumentalną bramę wjazdową z rycerskimi popiersiami i herbem, która zaprasza gości do zwiedzania.
Na północnym brzegu stawu w parku kościeleckimi, na niewielkim wzniesieniu znajdują się romantyczne Ruiny Sztucznej Groty z przystanią i tunelami. Nadano im kształt zrujnowanego średniowiecznego zamku, z kwadratową wieżą, basztą i muru, który jest dość znacząco zniszczony. U stóp baszty znajduje się zejście do podziemnego ganku, który prowadzi do usytuowanej na brzegu stawu groty. Ruiny wyłożone są tufem wulkanicznym przywiezionym specjalnie w tym celu z Sycylii.
Do architektury scenograficznej parku zalicza się także Meczet, Minaret i fontanna. Meczet i Minaret zostały wzniesione ok. 1890 r. Usytuowane są na lekkim wzniesieniu nad brzegiem stawu. Na stawie znajdują się małe wysepki porośnięte roślinnością i drzewami, które są oazą spokoju dla chętnie przebywających tutaj kaczek i łabędzi.
Obie wojny światowe w XX wieku szczęśliwie oszczędziły Kościelec i samą rezydencję, która w latach międzywojennych i po 1945 r. pełniła funkcję ośrodka doświadczalnego i szkoleniowego rolnictwa. Od 1 września 2016 r. pałac, po gruntownym odrestaurowaniu, jest siedzibą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
{gallery}parkzabytki{/gallery}