GMINNE DOŻYNKI W KOŚCIELCU

GMINNE DOŻYNKI  W KOŚCIELCU

23.08.2015r. w amfiteatrze kościeleckim odbyły się Gminne Dożynki zorganizowane przez mieszkańców sołectwa Gąsiorów. Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników celebrowana przez ks. Tomasza Jenera, proboszcza parafii Kościelec. Podczas nabożeństwa władze gminy Kościelec złożyły na ołtarzu chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Swoje wota  przekazali również starostowie dożynek, przedstawicielki  Koła Gospodyń Wiejskich i druhowie  Ochotniczej Straży Pożarnej z Gąsiorowa oraz najmłodsi przedstawiciele tejże wsi. Po mszy świętej wystąpiła Orkiestra Dęta z Kościelca, a następnie  Pani Justyna Sobczak  przedstawiła genezę Święta Plonów.

Po przywitaniu wszystkich gości nastąpiła ceremonia przekazania chleba na ręce  włodarza gminy przez starostów dożynek – Panią Elżbietę Kujawę i Pana Jacka Ziętka, a następnie przez przedstawicieli sołectw z gminy Kościelec. Wójt Gminy wspólnie z proboszczem – Tomaszem Jenerem symbolicznie połamali jeden z otrzymanych bochenków.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosili: wójt gminy –Pan  Dariusz Ostrowski, senator RP- Pan Ireneusz Niewiarowski, Pan Leszek Galemba – Radny Powiatu Kolskiego. W imieniu Starosty Kolskiego głos zabrała Pani Genowefa Szurgot.

Tradycyjnie już gospodynie z kościeleckich wsi  przygotowały na tę okazję piękne wieńce wykonane z tegorocznych płodów ziemi. Spośród nich największy podziw i  laur zwycięstwa uzyskał tym razem wieniec przygotowany przez  sołectwo Tury.

Następnie  nadszedł czas wesołej zabawy, która jest bardzo ważną częścią rolniczego święta. Występy artystyczne rozpoczęły  przedstawicielki kół gospodyń wiejskich. Zaprezentowały się one      w ludowych  przyśpiewkach, wyrażając w nich  swoje oczekiwania względem  rządzących. Po nich na scenę wstąpiła Kapela „Góralska Hora”,  lokalni artyści oraz  Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”. Podczas trwania imprezy na placu czekały liczne atrakcje dla dzieci.  Każdy z uczestników mógł spróbować chleba ze smalcem i ogórkiem, ciasto i grochówkę oraz przygotowane przez gospodynie przekąski.

Świętowanie zakończyła zabawa taneczna, do której przygrywał  zespół „Grant”.

Sponsorami tegorocznych dożynek byli: GAZ-SYSTEM S.A. – Operator Gazociągów Przesyłowych, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, Zenon Nowak Usługi Geodezyjne       KART-GEO, Sebastian Zbierski SEBMEBLE, Marcin Jóźwiakowski Restauracja ROMANTICA,                  Hieronim i  Elżbieta Maciejewscy – Projektowanie i Budowa Dróg, GOSPOSIA Gaz Józef Szafrański

KOLBET Sp. z o.o. Police Średnie, Barbara i Jarosław Szczepańscy BAJADA,                        Aleksandra Wojciechowska, ANDOR Andrzej i Dorota Tęgos.

Dziękujemy za wsparcie naszej uroczystości.

Zapraszamy również do GALERII ZDJĘĆ