GMINNE OBCHODY DNIA STRAŻAKA POŁĄCZONE Z JUBILEUSZEM 100-LECIA OSP W RUSZKOWIE PIERWSZYM

dzien strazaka

12 maja b.r. w Ruszkowie Pierwszym odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 100.lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszkowie Pierwszym.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków, którą w kościele p.w. Trójcy Świętej w Dobrowie odprawili: kapelan kolskich strażaków ksiądz kanonik Wojciech Szczepankiewicz, proboszcz Parafii w Dobrowie ksiądz Wojciech Marciszewski, proboszcz Parafii w Kościelcu ksiądz dziekan Tomasz Jener, proboszcz Parafii w Białkowie Kościelnym ksiądz Stanisław Cyl, wikariusz parafii w Kościelcu ksiądz Mariusz Adamczewski.

Po zakończeniu mszy świętej kolumna samochodów strażackich skierowała się na plac przed remizą OSP w Ruszkowie Pierwszym, gdzie w dalszej części uroczystości przedstawiono obecnym ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w stuletniej historii jednostki. Dopełnieniem prezentacji osiągnięć jednostki była przekazana przez prezesa zarządu powiatowego ZOSP RP w Kole Wieńczysław Oblizajek informacja o otrzymanym przez jednostkę w dniu 4 maja br. najwyższym strażackim odznaczeniu – Złotym Znaku Związku. Odznaczenie to zostało wręczone delegacji OSP podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie. Podczas gminnych uroczystości nastąpiła prezentacja sztandaru z odznaczeniem.

Po prezentacji odznaczono zasłużonych druhów. Wyróżnienia przyznano:

ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: druhowie: Klimański Jan, Witaszek Bogumił;

SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: druhowie: Pacholski Józef, Włodarczyk Ryszard, Szafrański Marek,

BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: Stępiński Waldemar, Śliwka Karol, Śliwka Andrzej, Śliwka Stanisław, Pacholski Przemysław, Szafrański Łukasz, Czerwiński Marian, Kujawa Paweł, Kuźnik Jan (medal przyznany pośmiertnie), Erling Waldemar

ODZNACZENIA ZA WYSŁUGĘ LAT:

• 50 lat – Urbaniak Kazimierz, Sochacki Szczepan,

• 45 lat – Zawada Jan, Śmiglewski Zdzisław;

• 40 lat – Zawada Bogumił;

• 30 lat – Witaszek Bogumił, Kaźmierczak Maciej, Czerwiński Marian;

• 25 lat – Pacholski Józef;

• 15 lat –Śliwka Stanisław, Kujawa Paweł, Broda Mieczysław;

• 10 lat –Śliwka Andrzej, Pacholski Przemysław, Lewandowski Sebastian, Kozłowski Konrad, Kiciński Radosław, Stępiński Waldemar, Śliwka Karol;

• 5 lat – Śliwka Krzysztof, Kujawa Sebastian, Wolny Marek, Chęciński Sylwester.

Uroczystości zakończyły się okolicznościowymi przemówieniami i życzeniami zaproszonych gości. Odczytano listy gratulacyjne przekazane przez komendanta wojewódzkiego PSP Andrzeja Bartkowiaka, prezesa zarządu wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu Stefana Mikołajczyka oraz prezesa zarządu głównego Waldemara Pawlaka.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, przedsiębiorcy, organizacje współpracujące oraz delegacje jednostek OSP z terenu gminy Krzymów, Brudzew wraz z pocztami sztandarowymi, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy.