O projekcie “Ekologia ważna sprawa! Drugie życie naszych ubrań” słów kilka…

Gminna Biblioteka Publiczna w Kościelcu to jeden z laureatów tegorocznej edycji  programu grantowego Fundacji ORLEN „Moje miejsce na Ziemi”. Szansę na realizację zwycięskich projektów miało w tym roku aż 300 placówek. “Celem Programu jest wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz ich społeczności.

Podejmowane inicjatywy mają budować kapitał społeczny na lokalnym poziomie. Program prowadzony jest z myślą o tych, którzy mają pomysł i energię, żeby zmieniać swoje miejsce naZiemi.”

Zdobyliśmy grant w wysokości 5000 zł. na realizację naszego pomysłu pt. “Ekologia ważna spraw! Drugie życie naszych ubrań”. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i radość ! ! ! ! !

Dlaczego taka tematyka projektu ?

Ekologia i nasze środowisko jest ważnym tematem! Ważne dla nas jest szerzenie świadomości ekologicznej wśród użytkowników naszej Biblioteki. Pragnęliśmy poruszyć rzadko omawiany temat czyli temat odpadów odzieżowych – ich wpływu na środowisko i sposobach ich ograniczania. Celem naszego projektu jest wyposażenie młodzieży i dorosłych w wiedzę i praktyczne umiejętności, dzięki którym będą mogli wpływać na obniżenie ilości odpadów odzieżowych w swoim otoczeniu, poprzez samodzielne przerabianie ubrań, nadawanie im drugiego życia. W ramach warsztatów – uczymy jak przy użyciu maszyny do szycia można np. ze starej jeansowej spódnicy uszyć nową torbę, a tym samym nadać starym ubraniom nowe życie!