Powiatowo-gminne obchody Dnia Strażaka, 90.lecie OSP w Dąbrowicach Starych

30 maja 2015 r. w Dąbrowicach Starych odbyły się powiatowo-gminne obchody
„Dnia Strażaka”, w których swoje święto obchodzili strażacy ochotnicy z terenu powiatu kolskiego oraz Komendy Powiatowej PSP w Kole. Uroczystość obejmowała także jubileusz 90.lecia istnienia jednostki OSP w Dąbrowicach Starych.

Obchody zostały zorganizowane wspólnie z Komendą Powiatową PSP w Kole, Zarządem Powiatowym ZOSP RP  w Kole, Zarządem Gminnym ZOSP RP w Kościelcu oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dąbrowicach Starych.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu, odprawioną przez kapelana kolskich strażaków księdza kanonika Wojciecha Szczepankiewicza, proboszcza Parafii w Kościelcu księdza dziekana Tomasza Jenera, proboszcza Parafii w Białkowie Kościelnym księdza Stanisława Cyla oraz wikariusza Parafii w Kościelcu księdza Łukasza Matuszaka. Po zakończeniu mszy świętej kolumna samochodów strażackich skierowała się na plac przed remizą OSP w Dąbrowicach Starych, gdzie zapoczątkowano drugą część obchodów. Po złożeniu meldunku przez Komendanta Gminnego Marka Straszewskiego, Prezes Zarządu Czesław Świderski powitał zaproszonych gości. Następnie Druh Dariusz Ostrowski odczytał historię OSP w Dąbrowicach Starych.  Ważnym momentem uroczystości było wręczenie medali, awansów i wyróżnień dla strażaków zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak również z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Odznaczenia, awanse, wyróżnienia otrzymali:

–        st.str. Katarzyna Wojciechowska – Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych;

–        druhna Urszula Siwińska, druh Marek Nuszkiewicz – ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU OSP RP;

–        st.asp. Mariusz Szymczak, asp. Sławomir Żurawik, st. ogn. Roman Bartosik, druh Kazimierz Kujawa – ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

–        druh Czesław Popielarz –  SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

–        Pani Krystyna Woźniak, druhowie: Wiesław Łopata, Paweł Kujawa, Andrzej Janicki, Mariusz Kołodziej –  BRĄZOWY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA;

–        druhowie:  Tadeusz Cieślak, Henryk Żurawik – ODZNAKĘ HONOROWĄ „SEMPER VIGILANT”;

–        druhowie: Kazimierz Kujawa, Mieczysław Szkudlarek, Józef Lipski, Stanisław Bartczak, Bogdan Perkowicz, Wiesław Łopata, Paweł Kujawa, Dariusz Ostrowski, Tomasz Rutkowski, Mariusz Kołodziej – ODZNAKĘ „ZA WYSŁUGĘ LAT”;

–        druhowie: Łukasz Kucharski, Rafał Perkowicz – ODZNAKĘ „STRAŻAK WZOROWY”;

–        mł. ogn. Maciej Ślifirski  – stopień Ogniomistrza;

–        st. sekc. Grzegorz Nitecki, st. sekc. Tomasz Szymkowski – stopień Młodszego Ogniomistrza;

–        sekc. Tomasz Grodzicki – stopień Starszego Sekcyjnego;

–        str. Paweł Kujawa –  stopień Starszego Strażaka.

Specjalnym odznaczeniem uhonorowany został także najmłodszy strażak obecny na uroczystościach, członek OSP w Dąbrowicach Starych pięcioletni druh Mateusz Kołodziej.

Uroczystości zakończyły się okolicznościowymi przemówieniami i życzeniami zaproszonych gości.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele organizacji samorządowych, przedsiębiorcy, organizacje współpracujące oraz delegacje OSP z terenu powiatu kolskiego wraz z pocztami sztandarowymi, emerytowani funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Kole, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy.