„ART-Przegląd” artystyczny projekt, pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Koła i Starosty Kolskiego

„ART-Przegląd”, to aranżacja przestrzeni, która ma służyć rodzimej twórczości. Każdego roku wieńczyć go będą wystawy, spotkania z kreatorami sztuki, wykłady, warsztaty lub wydarzenia dedykowane ludziom, dla których kultura stała się nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego.

„ART-Przegląd”, to seria pokazów amatorskiego i profesjonalnego dorobku artystów z miasta Koła i Powiatu Kolskiego, działających w wybranej tematyce i formie plastycznej. Jego najważniejszym celem jest prezentacja twórczości, konfrontacja ze sztuką i wymiana doświadczeń. Amator i profesjonalista spotkają się w miejscu, gdzie doświadczenie czy kompetencje nie mają takiego znaczenia jak pasja i chęć tworzenia.

Pierwszą edycję „Art-Przeglądu” kierujemy do miłośników akwareli – wymagającej techniki malarstwa, w której ostateczny efekt często nie jest wynikiem wizji artysty, ale czynnikiem przypadku. Transparentność farby powoduje, że raz nałożona nie zawsze daje się poprawić.  Ten rodzaj sztuki jest jednak lubiany przez artystów ze względu na uzyskiwany efekt lekkości, świetlistości i ulotności, których pozbawione są inne techniki. Mamy wielu polskich artystów tworzących akwarelę. Jan Stanisławski (1860-1907) malował nimi „dla odpoczynku”. Julian Fałat sięgnął po nią, bo była tanią techniką, a na farby olejne nie było go stać. Potem nie chciał już jej porzucić. Leon Wyczółkowski (1852-1936) próbował sił w wielu dziedzinach sztuki plastycznej: tusz, kreda, rzeźba, litografia, malarstwo olejne. Musiał więć doświadczyć również akwareli. Rafał Malczewski (1892-1965) – syn Jacka Malczewskiego tworzył głównie pejzaże. Sięgał do tematyki nastrojowych stacyjek kolejowych, błotnistych dróg, małych miasteczek, a akwarela sprzyjała uzyskiwaniu oszczędnej kolorystyki i upraszczaniu kształtów malowanych obiektów. Juliusz Kossak (1824-1899) jako pionier polskiego malarstwa batalistycznego oraz klasyk malarstwa „literackiego” uważany jest za mistrza tej techniki. Tworzył wielkoformatowe obrazy o tematyce historycznej, przyrodniczej i folklorystycznej. Marian Ruzamski (1889-1945) pozostawił po sobie wiele dzieł o różnorodnej tematyce: pejzaż, architektura, portrety, martwa natura, kwiaty. Doskonale łączył precyzyjny rysunek z delikatną formą kształtu i pastelowymi barwami. Był twórcą oryginalnego „mglistego” stylu, uzyskiwanego przez zastosowanie akwareli na wilgotnym podłożu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolskim „ART-Przeglądzie oczekując na akwarele przedstawiające pejzaż Koła i okolic, które należy osobiście lub za pośrednictwem poczty dostarczyć do siedziby Miejskiego Domu Kultury, ul. Juliusza Słowackiego 5, 62-600 Koło.

Liczymy, że miasto i Ziemia Kolska, które pełne są malowniczych krajobrazów, staną się tematem małego lub dużego dzieła malarskiego. Nadwarciańskie i sielskie pejzaże, zabytki, uliczki miasta, wiejskie drogi w mgliste, zacierające kontury poranki najlepiej sprawdzą się w technice akwareli, niewymagającej dopracowywania detali. Zapraszamy do zastosowania tej techniki i pokazania na planowanej wystawie, uchwyconych „kadrów malarskich” z terenu miasta i powiatu.

Pytania o szczegóły wydarzenia można kierować do Bożeny Gronert-Ubych, tel. 505 744 720 i Anety Piorun tel. 793 760 823.

Cel: Celem Art-Przeglądu jest zorganizowanie wystawy prezentującej twórczość lokalnych artystów amatorów i profesjonalistów. Uczestnikiem konkursu może być osoba, która ukończyła 18 lat.

Termin nadsyłania prac: 28. września 2020 r., poniedziałek, do godz. 15:00.

Wernisaż  wystawy: 21. października 2020 r., środa, godz. 18:00.

ART-Przegląd
„ART-Przegląd” artystyczny projekt, pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Koła i Starosty Kolskiego