GMINNE DOŻYNKI W KOŚCIELCU – 26.08.2018 r.

herb

Uroczystości dożynkowe w gminie Kościelec, jak co roku odbyły się w miejscowym amfiteatrze. Ich gospodarzem było sołectwo Ruszków Drugi. Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników celebrowana przez ks. Wojciecha Marciszewskiego. Na ręce proboszcza zostały przekazane dary od mieszkańców sołectwa, a także wypieczony chleb z mąki z tegorocznych ziaren przekazany przez wójta Dariusza Ostrowskiego wraz z przewodniczącym rady gminy Czesławem Świderskim i sekretarzem Krzysztofem Nawrockim. Msza święta została uświetniona przez Gminną Orkiestrę Dętą w Kościelcu.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Dariusz Ostrowski, który powitał wszystkich gości, gospodarzy i pozostałych uczestników dożynek. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek. Do zgromadzonych zwrócił się również przewodniczący rady gminy Czesław Świderski.

Po przemówieniu nastąpiła ceremonia przekazania chleba. Ceremonię rozpoczęli starostowie dożynek, którymi byli Jolanta Mruk i Stanisław Ługowski, a następnie chleby przekazywali pozostali przedstawiciele sołectw. Po tej ceremonii wójt i dwaj proboszczowie – ks. Wojciech Marciszewski z Dobrowa i ks. Tomasz Jener symbolicznie podzielili chleb podarowany przez starostów dożynek. Na koniec części oficjalnej Przewodniczący komisji konkursowej – zastępca komendanta policji podins. Jacek Brzęcki ogłosił wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy. Laur zwycięstwa przypadł sołectwu Tury, drugie miejsce zajęło sołectwo Dobrów, a trzecie miejsce otrzymało sołectwo Dąbrowice Stare. Zwycięzcy otrzymali nagrody.

Nie zabrakło również występów artystycznych przedstawicielek kół gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne przyśpiewki. Po nich na scenie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego Kościelec, ukraiński zespół Gracja oraz zespół ludowy Szadkowiacy. Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Tequila Band.