GMINNE DOŻYNKI W KOŚCIELCU – 27.08.2017 r.

herb

Gospodarzem dorocznych dożynek w gminie Kościelec było sołectwo Trzęśniew. Uroczystości rozpoczęła dziękczynna msza święta w intencji rolników celebrowana przez ks. Tomasza Jenera. Na ręce proboszcza zostały przekazane dary. Włodarze gminy – wójt Dariusz Ostrowski wraz z zastępcą Sylwestrem Chęcińskim i przewodniczącym rady Czesławem Świderskim – wręczyli chleb wypieczony z mąki z tegorocznych ziaren. Starostwie dożynek – Katarzyna Sowińska i Zygmunt Matuszak – złożyli kosz z warzywami i owocami. Druhowie OSP z Trzęśniewa Mirosław Rossa, Robert Stachowiak i Adrian Jaworski przekazali wino. Natomiast dzieci – Karolina Stachowiak i Cezary Milewski – ofiarowały ampułki z wodą i winem oraz kielich z komunikantami, które podczas mszy zostały przemienione w ciało i krew naszego Pana Jezusa Chrystusa. Na koniec przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Trzęśniewie – przyniosły bukiet kwiatów.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Dariusz Ostrowski, który powitał wszystkich gości, gospodarzy i pozostałych uczestników dożynek. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek. Po przemówieniu nastąpiła ceremonia przekazania chleba na ręce włodarza gminy przez starostów dożynek., a następnie chleby przekazywali pozostali przedstawiciele sołectw. Po tej ceremonii wójt wraz z proboszczem symbolicznie podzielili chleb podarowany przez starostów dożynek.

Na koniec części oficjalnej przyszedł czas na przemówienia gości. Głos zabrali m.in. poseł Leszek Galemba, starosta kolski Wieńczysław Oblizajek. W imieniu europosła Andrzeja Grzyba głos zabrał Czesław Marek – szef kolskiego PSL-u. Do gospodarzy słowa dziękczynienia skierował przewodniczący Rady Gminy Kościelec Czesław Świderski, a nadto inne osoby składały gratulacje i podziękowania rolnikom.

Nie zabrakło również występów artystycznych przedstawicielek kół gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne przyśpiewki. Po nich na scenie zaprezentowała się Kapela Podwórkowa z Kopyta oraz wykonawcy z Lidzkiego Państwowego Muzycznego Kolledżu w Lidzie na Białorusi. Po przyśpiewkach przewodnicząca komisji konkursowej Pani Ewa Lewicka Dyrektor Powiatowego Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Kole ogłosiła wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Laur zwycięstwa przypadł sołectwu Ruszków Drugi, drugie miejsce zajęło sołectwo Kościelec, a trzecie miejsce otrzymało sołectwo Tury. Wójt gminy wręczył ww. sołectwom nagrody.Podczas trwania imprezy na placu czekały liczne atrakcje dla dzieci, a każdy z uczestników mógł spróbować chleba ze smalcem i ogórkiem, ciasto i grochówkę oraz przygotowane potrawy przez koła gospodyń. Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Maxima.

Zapraszamy również do galerii zdjęć