Gminne Dożynki w Kościelcu

Dnia 25.08.2019 roku w amfiteatrze w Kościelcu odbyły się Gminne Dożynki, których gospodarzem było sołectwo Ruszków Pierwszy. Święto plonów zainaugurowała dziękczynna eucharystia w intencji rolników odprawiana przez: ks. dziekana Tomasza Jenera, ks. wikariusza Mariusza Adamczewskiego oraz proboszcza parafii Dobrów ks. Artura Nowaka. Na ręce proboszcza parafii Kościelec zostały przekazane dary od mieszkańców sołectwa,        a  chleb  z tegorocznych ziaren wręczyli Wójt Gminy Dariusz Ostrowski, Przewodniczący Rady Gminy Zofia Kokocińska i Zastępca Wójta Patrycja Zielińska. Mszę świętą uświetniła  Gminna Orkiestra Dęta w Kościelcu.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Dariusz Ostrowski, który powitał wszystkich przybyłych gości i w swoich słowach uznania dla rolniczego trudu, zwrócił uwagę na wartość ludowej tradycji. Po przemówieniu nastąpiła ceremonia przekazania chleba najpierw przez starostów dożynek, którymi byli Pani Aldona Śliwka oraz Pan Piotr Fabiański, a następnie przez delegacje pozostałych sołectw.

Do podziękowań  oraz życzeń dołączyli również Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, doradca Wojewody Wielkopolskiego Sebastian Antczak, wicestarosta Powiatu Kolskiego Sylwester Chęciński oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek

Po części oficjalnej scenę przejęły panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które zabawiały przybyłych okolicznościowymi przyśpiewkami. Po przyśpiewkach przewodnicząca komisji konkursowej – Pani Ewa Lewicka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole ogłosiła wyniki na najładniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu wieńca przystąpiło dwanaście sołectw. Ostatecznie zwycięzcą konkursu została kompozycja zbożowa z miejscowości Waki, drugie miejsce zajęła miejscowość Łęka a trzecie Ruszków Drugi. Wójt gminy podziękował  wszystkim uczestniczącym w konkursie i wręczył ww. zwycięskim sołectwom nagrody.

Następnie na scenie zaprezentował się zespół Krysztaliki z Białorusi, a po nich Zespół Tańca Ludowego „Kościelec”. Wystąpił również Jacek „Kurczak” Prószyński, a gwiazdą wieczoru był Don Vasyl Junior. Podczas trwania imprezy na placu czekały liczne atrakcje dla dzieci, a świętowanie zakończyła zabawa taneczna.